Okolo 12. hodiny jsme konečně spatřili předměstí Vídně a nedlouho potom jsme projížděli samotným okouzlujícím centrem.
První zastávkou na naší dlouhé cestě byl památník Marie Terezie a tehdejších slavných vojevůdců. Památník stojí mezi dvěma osově symetrickými muzei. První slouží jako galerie a druhé patří přírodovědcům.
Další naše kroky směřovaly k doméně Vídně - původnímu sídlu Habsburků, zámku Hofburg. Podle nepsaných pravidel každý habsburský panovník přistavěl další část. To dalo vzniknout areálu Národní knihovny a dvorní Španělské jezdecké školy. Na nádvoří před zámkem je možnost zaplatit si kočár, který vás proveze po celém centru. Průvodce nám ukázal i vchod do místnosti, kde jsou rakouské korunovační klenoty. Koruna je z dob Svaté říše římské, ale žezlo a jablko pochází z českých korunovačních klenotů.
Ze zámku jsme pokračovali do Kapucínského kostela, kde jsou uložena srdce habsburských panovníků.
Rychlá procházka nás zavedla do centra, kde byly velkou atrakcí živé sochy, které se za určitý obnos začaly hýbat a mluvit.
Naší třetí zastávkou byla katedrála svatého Štěpána a následný zničující výstup na věž, kde většinu přepadly křeče a nevolnost a těch pár ostatních, kteří se nesvíjeli, nadšeně fotili krásný výhled na Vídeň.
Aby se nám příliš nezvedla nálada, poslední zastávkou tohoto dne byla Habsburská hrobka.
Po úspěšném prvním dni jsme šťastně dojeli k penzionu v Mikulově. Po večeři jsme měli rozchod. Někteří se šli podívat po městě a druhá, až příliš znavená polovina šla na pokoje, kde upadla do sladkého spánku. Devět nadšenců nakonec umluvilo průvodce Miloše a závěr dne si zpestřili strmým výstupem na mikulovský Svatý kopeček.
Snídaně byla pro nás připravena v penzionu. Po nástupu do autobusu, jsme zastavili u Tesca, kde došlo k velkému nákupu potravin.
Po opětném nástupu o autobusu jsme si dozvěděli, že na programu je Schönbrunn a Prater.
Schönbrunn je zámek, který je propojen s obrovskou zámeckou zahradou, která je upravena částečně jako anglický a částečně jako francouzský park. Na začátku prohlídky jsme obdrželi audio průvodce a prošli si 26 reprezentativních zámeckých komnat.
A konečně Prater. V Prateru je největší Ruské kolo, které tam stojí již od dob Marie Teresie. Tam jsme dostali dvouhodinový rozchod, kdy jsme se mohli toulat podle libosti a vyzkoušet atrakce.
Po trochu smutném odchodu z tohoto velkého zábavního centra jsme nasedli konečně do autobusu a vyjeli jsme směr domov.
(pro ostatní zapsaly studentky třídy S1A)