V Podolské vodárně jsme se nejprve porozhlédli v tamějším muzeu. Všichni zpozorněli, když nám průvodce líčil, jak vypadalo dřevěné vodovodní potrubí ve středověku, že byl vodovod výsadou šlechty, jakým způsobem se čerpala voda do vodárenských věží. V té době prý lidé nejčastěji pili pivo místo vody, a to i děti. Tato informace upoutala některé natolik, že by se nejraději do středověku okamžitě teleportovali. Když jsme se ale dozvěděli, jaké nové technologické postupy se dnes používají při úpravě pitné vody, oddychli jsme si. Nahlédli jsme také do nádrží, ve kterých se voda čistí tak, že protéká jemným pískem usazeným na dně bazénků. Exkurze byla velmi poučná. Uvědomili jsme si, že je důležité si vážit toho, že nám z kohoutků teče čistá voda a že je to přeci jen lepší než pivo.
Druhý den jsme pokračovali v našem poznávání a vydali jsme se do Josefova, bývalého židovského ghetta. Absolvovali jsme zde workshop na téma Stereotypy, při kterém jsme se podrobněji seznámili s fenoménem moderního a současného antisemitismu. Mnohé z nás nepříjemně překvapilo, kolik takových nenávistných projevů existuje.
Po krátké pauze jsme se vydali do Staronové synagogy. Chlapci si před vstupem museli nasadit čepici nebo kapuci. Ti, kteří neměli svou pokrývku hlavy, dostali papírovou jarmulku. Podívali jsme se také do Pinkasovy synagogy, kde sídlí Památník holokaustu. Prohlídku jsme zakončili na židovském hřbitově, kde jsme uctili památku zesnulých položením kamínku na náhrobní kámen.
Oba dny v nás zanechaly silné pocity a těšíme se na další zážitky.
V. Hrbková