29.1. Přejeme všem krásné vysvědčení a užijte si dne volna navíc. / 30.1. 2009 Pololetní prázdniny /
Od 23.2. do 27.2.2009 Jarní prázdniny / hlavně na sebe buďte opatrní a užijte si je každý podle svých představ /
A na horách je to opravdu super!!!!!!!!!
Nezapomeňte, že 17.2.2009 nás čeká Masopustní veselice a karneval/ už začněte připravovat masky /
Masopust neboli karnevalové období bylo v minulosti období od Tří králů do Popeleční středy. Od Popeleční středy následuje postní období před Velikonocemi, proto se má opustit požívání masa (carni-val, maso-pust).
Masopust, a zvláště několik posledních dní tohoto období (ostatky, fašank, fašanky, končiny, bláznivé dny, konec masopustu), byl pro lidi v minulosti oficiálním svátkem obžerství, během kterého bylo třeba se dosyta najíst. Pak následoval dlouhý čtyřicetidenní půst. V době masopustu se na královském dvoře konaly hostiny, ve městech tancovačky, na vesnici vepřové hody. Těm, kdo se slávy nezúčastnil, se posílala bohatá výslužka, kdysi na Moravě zvaná šperky a v Čechách zabijačka. Výslužka většinou obsahovala huspeninu, klobásy, jelítka, jitrnice, ovar, škvarky.
Masopust končil v noci před Popeleční středou, kdy ponocný zatroubil na roh a rychtář všechny vyzval k rozchodu. Druhý den (na Popeleční středu) naposledy se konzumovaly mastné rohlíky s kávou nebo mlékem, dopoledne ještě byla povolena kořalka. Oběd však už byl přísně postní, což většinou bývala čočka s vajíčkem, sýr, chléb, vařená krupice, pečené brambory.
Budeme - pokračovat ve společné četbě
- si hrát , povídat, soutěžit
- opět sledovat počasí
- si vyprávět o masopustu a zvycích
- venku soutěžit o " Sněhový pohár "
- vyrábět masopustní masky....a jiné věci
Komunikativní kruh - " Moje rodina "
" Moji přátelé "