Facebook - Škola Kavčí horyYouTube - Škola Kavčí hory
Kategorie: akce

Batikované tričko

Batikované tričko

si vytvoříme ve ŠD

od 14 do 15.30 ve školní jídelně

Dne 6.2. 2013 se naše školní družina promění v módní dílnu a budeme se snažit si nabatikovat tričko.

 

Co budeme potřebovat ??

Tento den si do ŠD přineste : bílé bavlněné tričko,pytlík obyčejných gumiček, 2 igelitové tašky, 2x igelitové rukavice / stačí ty od benzinové pumpy / a nějaký oděv, aby jste si neumazali oblečení.

Batika je nejstarší způsob dekorování textilních materiálů a v současnosti patří mezi vůbec nejrozšířenější techniky pro výrobu domácích "potisků" (nejen) triček. Oblíbená je především pro svou jednoduchost a fakt, že co tričko, to naprostý originál. Stejná variabilita panuje i na poli batikových barev, které si každý může namíchat podle svého a vytvořit tak naprosto unikátní odstíny.

Batikování se většinou řídí populárním heslem "Tie-Dye!", což znamená "Svaž a barvi!". Batika triček funguje na principu zamezení vniku barvy do určitých oblastí, které se před barvou "schovávají" řasením trička (překládáním). Meze pro kreativitu tu snad ani neexistují - vymyslet je možné cokoliv!

Běžně je známých několik druhů batiky, například vyvazovaná batika, šitá batika, skládaná batika, vosková či sypaná batika. Tyto jednotlivé techniky se navíc dají různě vzájemně kombinovat, což přináší opravdu kreativní a naprosto unikátní výsledky.

My se pokusíme o vyvazovanou batiku!!!!

 

Barvy už máme objednané a jsou placeny z  příspěvků pro družinu, které jste nám poskytli při různých akcích.Tímto Vám opět děkujeme, protože bez Vašich příspěvků bychom mnoho akcí nemohli uskutečnit.

 

Barvy na textil již několik let objednáváme u stejné firmy, která jako jediná na trhu prodává barvy, které se nemusejí vařit, ale stačí jim teplá voda z kohoutku, takže je batikování s dětmi bezpečné.Vzhledem k tomu, že španělská firma Iberia pozastavila výrobu a dodávky reaktivních barev, dlouho jsme hledali náhradu a našli jsme ji.

 

Jsou stejně, jako byly španělské barvy, balené v praktických lahvičkách, do kterých stačí nalít teplou vodu (max. 50st)  a protřepat. Lepší je nechat barvu nejméně hodinu, ale klidně i déle rozpouštět a v průběhu ještě několikrát protřepat. Poté našroubujeme aplikační špičku a jen barvu nanášíme.

 

Tkaniny, které chceme barvit, by měly být z čistě přírodních materiálů, příměsi v látce snižují schopnost absorbce barviva.

 

Postup práce:

 Napřed si připravíme roztok vody a krystalické sody a 8% kuchyňské soli. Poměr míchání je asi 250g sody na 1l vody. Nejlepší je použít rychlerozpustnou sodu.

Trička nejdříve namočime do vody se sodou, vyždímáme a teprve poté vyvazujeme / my používáme místo provázků gumičky, pro děti je to snadnější /. 

 Barvy aplikujeme  z lahviček přímo na textil. Nalíváme jen tolik barvy, kolik látka stačí absorbovat, neměly by vznikat pod látkou zbytečné kaluže barvy.

Po aplikování barev (můžeme použít i několik najednou, to je hlavní výhoda reaktivních barev) zabalíme tričko do fólie nebo do igelitového pytle a ještě můžete jemným tlakem zajistit dobré vpití barev do látky.
Necháme zabalené minimálně 2 hodiny, ale klidně i 24hodin, dle možnosti .

Po uplynutí doby triko vyndáme, propláchneme studenou vodou, rozvážeme, opět propláchneme. Jakmile přestane téci přebytečná barva, tj. voda je jen mírně zbarvená, zbývající přebytečnou barvu odstraníme pomocí mýdla.
Namydlíme celou barvenou plochu a dobře propereme. Poté opět opláchneme - tentokrát již můžeme v teplé vodě -  a necháme usušit.
Nesušíme na přímém slunci.

První praní doporučujeme ještě v ruce, poté můžete prát v pračce na 40st, spolu s barevným prádlem. Pokud chcete mít jistotu, že se žádná barva nezapustí, doporučujeme do praní přidat absorbčí ubrousky od Iberia a nebo do praní přidat obyčejný ocet jako ustalovač.

Dle našich zkušenností stačilo tričko před prvním praním namočit do octa a vyprat samostatně,poté jsme ho již prali s barevným prádlem.

Až budou trička vypraná, uděláme si ve škole módní přehlídku !

 

Vaše vychovatelky ŠD.


Vydáno: 30.1.2013 22:09 | 
Přečteno: 2475x | 
 | Hodnocení:

EVROPSKÁ UNIE * Evropské strukturální a investiční fondy * OP Praha - pól růstu ČR 

Modernizace učebny přírodovědného vzdělávání spolu s podporou využití digitálních technologií ve výuce a zajištění jejich bezdrátové konektivity

je spolufinancován Evropskou unií.

Stručný popis projektu:

Projekt je zaměřen na modernizaci přírodovědné učebny. Projekt je tedy plně v souladu s činností žadatele, kterou je vzdělávání a výchova dětí a mládeže. Modernizací dojde ke zkvalitnění výuky odborných přírodovědných předmětů, čímž dojde k posílení zájmu žáků o výuku těchto předmětů.

Doba realizace projektu byla do 31.10.2021.


Loga - projekt doučováníOd září 2021 do 30.6.2023 jsme se zapojili do aktivit Národního plánu doučování.

Finanční prostředky jsme čerpali na skupinové i individuální doučování žáků z programu „Doučování žáků škol – Realizace investice 3.2.3 Národního plánu obnovy".

Cílem doučování bylo především narovnání vzdělanostních rozdílů ve výsledcích vzdělávání a eliminace negativních dopadů výluk prezenční výuky na výsledky vzdělávání žáků, k nimž došlo v souvislosti s pandemií Covid-19.

 

Klub rodičů
Světová škola
Prážata
Pedagogická fakulta UK
Děti dětem
Česko čte dětem
Afrika Africe
Pilotni skola Kin-ballu
Recyklohraní
Internet hot line
OVCE.sk
Seznam se bezpečně
Kraje pro bezpečný internet
SCIO Jak na VŠ
Infoabsolvent