Dnešní den byl vyjímečný nejen pro žáky 2. třídy, ale i pro nás / tentokrát jsme spolu totiž všichni prožili i dopoledne s názvem " Kulový blesk "/.
Ptáte se proč jsme tuto akci nazvaly právě takto??? / podle filmu, ale s tím rozdílem, že aktéři dokonce měli čas i na generálku, bohužel nás tlačil čas /
Pro ty, kdo nevědí....
Komedie o dvanáctinásobné směně bytů, kterou její organizátor, advokát Radosta, právem nazval Akce kulový blesk. Připravit, zorganizovat a provést výměnu dvanácti bytů je dílo hodné mistra. Tím ovšem dr. Radosta, jehož excelentně ztvárnil Rudolf Hrušínský, také je. Náhlé těžkosti a komplikace řeší s grácií za pochodu a pro jistotu, aby se v den D všechno povedlo, provede malou generální zkoušku, která odhalí mnohé. Objeví se rovněž drobné problémy, způsobené např.svatbou objednanou na nevhodný termín nebo váháním některých účastníků akce. Zmatek, jenž málem zhatí celou operaci, vyvolá noční cvičení, vyhlášené opilým psychologem Knotkem... ale akce se jim podařila a my pevně doufáme, že nám také.....
Informovaly jsme Vás o tom i písemně, že dnes půjdeme s dětmi na výlet a co mají mít sebou..../ a také měly a díky za skvělou spolupráci /. Jelikož jsme se dozvěděly, že p. uč. Kejvalová musí zůstat ještě den doma, rozhodly jsme se, že dětem uspořádáme akci, která by je bavila a zároveň jim něco dala/ tím myslíme poznání, protože většinou, co vidíte na vlastní oči nebo co si osaháte, tím více se Vám to uloží do paměti /.
Nechtěly jsme děti brát do kina, protože víme, že během týdne si užijí televize a PC více než je zdrávo.
Netušily jsme, že tento úkol ze dne na den bude tak těžký. / zjednodušíme to...buď musíte mít akci hodně dopředu domluvenou....nebo v 9.hod. ráno Vám nikdo pro 20 dětí ......nehne ani brvou...je to prý neekonomické..........poznatky po 10 telefonátech /. Jo, pro 100 dětí by někteří byli ochotni otevřít i o hodinu dříve. / co k tomu dodat /.
Takže jsme měly připravené 3 varianty, ZOO Praha s vláčkem, Krčský les a pohár nebo Národní muzeum s překvapením. Díky dešti, který nás zastihl akorát při opuštění školy zvítězila varianta Národní muzeum s překvapením. Tušily jsme to, předpověď počasí na tento den nebyla našim plánům nakloněna, proto jsme chtěly mít v záloze nějakou akci, kde by děti nepromokly a nenastydly .
Václavské náměstí se původně nazývalo Koňský trh. Nynější název (nejprve v podobě Svatováclavské náměstí) byl zaveden roku 1848, na návrh prezentovaný veřejnosti v tomto bouřlivém roce Karlem Havlíčkem Borovským. 1848 se na Koňském trhu konaly tři slavnostní mše, z nichž poslední vyústila ve svatodušní bouře.
Jeli jsme všichni metrem na stanici Muzeum/ víte, proč se tato stanice jmenuje právě takto, my už ano/ a zastavili se u sochy sv. Václava, kde jsme se dozvěděli hodně zajímavostí ze života tohoto českého knížete. Povídání pak zakončila procházka Václavským náměstím doplněná opravdu jen o pár maličkostí z historie kdysi Koňského trhu.
sv. Václav, světec, jeden z patronů českých zemí, přemyslovský kníže, syn knížete Vratislava I. a kněžny Drahomíry je v dětství vychováván svojí babičkou, Ludmilou ze Pšova na hradě Tetín - Ludmila nechává Václava vyučovat slovanským knězem Pavlem. Poté, co se Václavův otec stává pražským (českým) knížetem, je Václav poslán do Budče, kde se pak učí latině.
V roce 921 pak Vratislav I. umírá a protože sv. Václav, jeho nástupce, je ještě nezletilý, začíná se téhož roku v únoru krátká poručenská vláda jeho babičky Ludmily. Její vláda ale netrvá dlouho, Ludmila je v září roku 921 zavražděna (patrně na popud Drahomíry) a poručnické vlády za Václava se ujímá její snacha, Václavova matka Drahomíra.
Sám Václav se pak ujímá moci patrně v roce 922 (nebo v roce 924?) - po svém převzetí moci zapudí matku, ale po čase ji přijme zpět.
V roce 924 nechává svatý Václav převézt ostatky své babičky Ludmily z Tetína na Pražský hrad, kde je pak nechává pietně pohřbít.
Doba Václavovy vlády je již od počátku charakteristická jeho podporou křesťanské církve a dalším upevňováním moci Přemyslovců nad českými zeměmi.
V roce 929 je kníže Václav poražen římským králem Jindřichem I. Ptáčníkem.
Nedlouho poté kníže Václav zakládá na Pražském hradě kostel sv. Víta - část ostatků světce Václav získává právě od Jindřicha.
Václavův politicko-náboženský směr, jeho orientace na Sasko a odklon od vazeb na Bavorsko, se znelíbí Václavově politické opozici, jejímž představitelem je Václavův vlastní mladší bratr Boleslav , sídlící ve svém údělném knížectví v (Staré) Boleslavi, kde má vystavěný hrad.
Vzniká bratrský konflikt. který všechny pozdější prameny líčí konflikt jako velmi osobní a který vyvrcholí pozváním Václava na svěcení kostela do Boleslavi, kde je pak tento český kníže ráno 28. září 935 (starší literatura uvádí rok 929) zavražděn.
Hned na to Boleslav obsazuje se svojí družinou Pražský hrad a stává se knížetem - záhy dává převézt Václavovy ostatky do nového chrámu sv. Víta na Pražském hradě, kde jsou jeho ostatky ve Svatováclavské kapli uložené dodnes.
My už jsme se ale těšili, že uvidíme v pasáži Lucerna sv. Václava na koni, který ale visí hlavou dolů a sv. Václav mu sedí na břiše! Tohle dílo však nebylo z kamene, ale z polystyrénu. Tak jsme se tam hned všichni vyfotili, aby jsme měli památku.
Protože nám ještě zbývala půlhodinka do té doby, než otevře Národní muzeum, šli jsme se posilnit do McDonald's./ děti si vyhrály v koutku a každému byla zakoupena malá svačinka dle dohody /.
Posilněni a příjemně naladěni jsme vstoupili do Národního muzea.Po zakoupení hromadné vstupenky děti od nás dostaly papír, tužku, několik kontrolních otázek, jestli jim v hlavičkách utkvělo něco z našeho vyprávění / a měly jsme radost, hodně si toho pamatovaly /. Pak už jsme se společně vrhli do historie , kterou nám ten den Národní muzeum otevřelo. Expozic jak stálých tak i dočasných je tam hodně. Nás ale nejvíce zaujala expozice " Hračky naší Kačky " / což je asi všem jasné proč /.
Pamětníci zavzpomínají na své dětství, mladší generace se seznámí s dětstvím svých rodičů a prarodičů.
Hračku - miniaturní svět dospělých pro děti - lze právem označit za jeden z významných fenoménů první poloviny 20. století. Zatímco panenky se oblékaly podle vzoru dobové módy, chlapci prostřednictvím hraček sledovali technický pokrok.
Výstava představuje dětský svět napodobující role dospělých a je rozdělena na tři části. Zatímco například stolní hry, knížky, domácí loutkové divadélko či sport doprovázely děti bez rozdílu pohlaví a představují tak společné téma dívkám i chlapcům, řada hraček je spojena jednoznačně se světem "klučičích" či „holčičích" her.
Vystaveny jsou typické hračky první poloviny 20. století: pro dívky panenky, tzv. pokojíčky, nádobíčko apod., pro chlapce sádroví a gumoví vojáčci, vláčky Märklin a Merkur, autíčka a motocykly Schuco, stavebnice Merkur. Nechybí ani typické hračky jako plyšoví medvídci, káča, dřevěné hračky určené k tahání na kolečkách, karty, vystřihovánky či kostky. Dětský svět je doplněn o dobové reklamy na dětské pochutiny jako čokoládu, bonbóny a mléko, reklamní pohádky, fotografie apod.
Ve výstavě je v návaznosti na dětské dílny, probíhající v Národním muzeu jako doprovodný program expozice „Republika", vystaveny práce dětí z těchto dílen a zároveň si děti u dětského stolečku mohou vyzkoušet vystřihnout z kopií prvorepublikových vystřihovánek například panenku, vojáčka či pohádku, mohou na připravený panel namalovat, která hračka je zaujala, či která je jejich nejmilejší.
Výstava představí svět dětí, které vyrůstaly v podmínkách meziválečného Československa, jemuž je věnován projekt "Republika."
Myslíme si, že výstava se dětem líbila/ když jsme ohlásily konec prohlídky, musíme se vrátit do školy na oběd , slyšely jsme jen...už???, cože???? ještě chvíli......což byl pro nás hřejivý pocit u srdíčka/ a příště určitě vyrazíme jak jsme slíbily do Muzea strašidel...../ tentokrát už normálně v odpoledních hodinách a vezmeme další kamarády z ostatních tříd,kteří navštěvují ŠD, ale o tom Vás budeme opět informovat jako vždy písemně a včas /. Toto byla vyjímečná akce s názvem " Kulový blesk " a myslíme si, že se povedla / fotečky dodáme /.
Na závěr našeho vlastivědného putování a protože děti byly opravdu vzorné / musíme je pochválit /jsme každému z účastníků akce a jako vzpomínku na tento den uvázaly náramek přátelství, který si může každý návštěvník zakoupit v prostorách Národního muzea / a dokonce tak podpoří dobrou věc...část výtěžku z prodeje náramku jde na charitativní účely /.
Dříve se zde konala i velmi úspěšná charitativní akce - Výroba originální panenky/ na charitativní aukci ve prospěch Dětského fondu OSN UNICEF, která se konala v rámci akce „Adoptuj panenku a zachráníš život dítěte " /.
Děkujeme také rodičům dětí ze 2. třídy / přestože jsme rozpočet na dnešní akci mírně překročily..........díky Vám jsme jí mohly uskutečnit, protože to pokryla Vaše účast na Čarodějnicích....a tímto Vám ještě jednou moc děkujeme za podporu a počítáme s Vámi při dalších akcích /.
Všem přejeme krásný prodloužený víkend .
Halooooo, děti nezapomeňte na neděli / je Den matek, tak maminkám pěkně popřejte, dejte jim vlastnoručně vyrobený dáreček, přáníčko a moooc velikou pusinku, buďte hodné, snažte se mamince pomoci, aby si svůj svátek užila co nejkrásněji.....a taťkové , ať nezapomenou na kytičku, to každou maminku potěší /.
Každá maminka si to zaslouží a řekněte jí, jak moc jí máte rádi / protože právě ta Vaše maminka je pro Vás ta nejlepší a nejkrásnější /.
Vaše vychovatelky ze ŠD. / fotečky vložíme během víkendu /