Projekt vznikl na základě doporučení Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy k výuce dějin 20. století. Smyslem projektu je podpořit změny ve výuce vytvořením multimediálního výukového materiálu reflektujícího historii 20. století v evropských souvislostech, který využívá metody slovního podání historie (vzpomínek pamětníků). Projekt realizuje občanské sdružení POST BELLUM a Nadační fond Karla Hartiga. Občanské sdružení POST BELLUM buduje, jako jediná organizace v České republice, již 10 let sbírku více než 1.700 vzpomínek pamětníků.
Cílem projektu bylo přispět k výuce moderních dějin zajímavou formou, žáci i učitelé prošli školením, kde se učili pracovat s nahrávací technikou a vést rozhovory. Natočené materiály zpracovávali žáci do podoby videodokumentu, komiksu nebo rozhlasové reportáže.
Projektu se ve čtvrté městské části zúčastnilo 15 žákovských týmů složených z žáků 8. a 9. tříd z celkem 11 základních škol.
Všechny zpracované nahrávky a příběhy jsou publikovány na stránce www.pribehynasichsousedu.cz a ukládají se do sbírky www.pametnaroda.cz.
Naši školu reprezentovali Tadeáš Krois, Zuzana Látalová, Robert Lucák, Claudie Tobiášová a Daniel Žilák, kteří se setkali s pamětnicí paní Květoslavou Volkovou.
Výsledky jejich práce můžete vidět na
http://www.pribehynasichsousedu.cz/pp/pribehy-pametniku/praha-4/kvetoslava-volkova
Závěrečná prezentace prací pak proběhla 24. září 2015 na Nuselské radnici za přítomnosti pamětníků, představitelů Městské části Praha 4 a zástupců organizace Post Bellum.
Děkujeme celému týmu a paní učitelce Hemzalové za reprezentaci školy a za obrovský kus práce, který se za jejich videosnímkem skrývá. Poděkování patří samozřejmě i paní Volkové.