Zdroj: https://www.ksidlisti.cz/akce-2/sestaci-u-hasicu  •  Vydáno: 21.12.2022 15:07  •  Autor: Jana Králová

Šesťáci u hasičů

Žáci šestých tříd navštívili v prosinci hasičskou stanici č. 11 v Modřanech.

Nejprve je čekala přednáška na téma „Ochrana člověka za mimořádných událostí“. Zde se dozvěděli spoustu informací a jak se mají chovat za určitých situací, např. při povodních, požárech, úniku chemické látky do ovzduší atd. Také už vědí, co si mají sbalit do evakuačního zavazadla, kdyby museli kvůli mimořádné události náhle opustit svůj domov. Zjistili i, co všechno povolání hasiče obnáší a že nejvíce výjezdů nemají k požárům, ale spíše k různým asistencím při vyprošťování ať už osob, zvířat nebo majetku.

 

Žáci pilně odpovídali na dotazy, které jim byly kladeny, a také sami měli velkou spoustu otázek. Na všechny se jim instruktorka z řad příslušníků HZS hl. m. Praha snažila odpovědět a žáci tak mohli odcházet se spoustou nových vědomostí.

 

V teoretické části je asi nejvíce zaujalo video, na kterém bylo ukázáno, proč se hořící olej na pánvi nikdy nesmí hasit vodou. Dojde totiž k velkému výbuchu. Je lepší pánev přikrýt např. plechem, a tím zamezit přístupu vzduchu. Také jim instruktorka ukázala pokus se svíčkou, aby žáci věděli, za jak dlouho svíčka zhasne, když se jí zamezí přístup vzduchu. Jsou to pouhé 3 vteřiny.

 

A víte, za jak dlouho shoří vánoční stromeček? Za pouhých 7 sekund. Nemá tedy cenu shánět se po něčem, čím ho uhasit, ale spíše odstranit z okolí všechny věci, které by mohly také vzplanout.

 

Po teoretické části následovala prohlídka garáží s hasičskou technikou. Zde jim hasič ukázal veškeré vybavení aut a dovolil jim si do jednoho i sednout. Představil jim také veškerou výstroj, kterou si musí hasič před odjezdem k zásahu obléknout. Žáci si pak mohli vyzkoušet nejenom „masku“, která se používá při vyvádění osob z hořícího a zakouřeného objektu, která je propojena s hasičovou bombou se vzduchem, ale také si tu bombu mohli potěžkat. A věděli jste, kolik taková celková výstroj hasiče váží? Kolem 20 až 25 kilogramů. Hasiči si proto musí udržovat výbornou fyzikou kondici.

 

Na závěr celé exkurze si žáci velmi přáli, aby jim předvedli, jak se sjíždí po požární tyči. A i toto přání jim bylo záhy splněno a žáci tak mohli spokojeně a plni dojmů vyrazit zpátky do školy.

 

Děkujeme všem hasičům za krásné dopoledne.

 

A jak se k exkurzi vyjádřili samotní žáci?

 

„Líbila se mi auta a jejich vybavení a že jsme je mohli vidět zevnitř.“

„Líbilo se mi, jak ten hasič sjel tu tyč.“

„Líbilo se mi, jak ti lidé byli hodní a jak jsme spolupracovali při odpovědích na otázky.“

„Super! Hasiči mají zajímavé a těžké povolání.“

„Nejvíc se mi líbilo, když jsme viděli výjezd hasičských aut z požární stanice.“

„Nesli jsme pana učitele na nosítkách a nespadl.“

„Líbilo se mi, že jsme si mohli vyzkoušet hasičskou výstroj.“

„Dozvěděli jsme se spoustu věcí o hasičích a jak zabránit požárům.“

 

J. Králová a šesťáci