Zdroj: https://www.ksidlisti.cz/akce-3/leden-bily-chripka-sili  •  Vydáno: 14.1.2009 9:29  •  Autor: Martina Bímová

Leden bílý, chřipka sílí

Plán ŠD od 19.1. do 30.1.2009

A protože období chřipky se k nám nezadržitelně blíží, budeme si s dětmi povídat, jak pečovat o své tělo, co nám prospívá a naopak co nám škodí.

 Budeme - pokračovat v četbě

             - využívat co nejvíce sněhu

             -  hledat pranostiky a pořekadla na leden

             - zaznamenávat počasí v našem kalendáři

             - dramatizovat pohádku " O dvanácti měsíčkách "

             - besedovat o tom, jak jednotlivá zvířátka přečkávají zimu a jak jim sami můžeme pomoci

             - si vyprávět o otužování a zdravém životním stylu / také jak odpočívat a relaxovat tělesně i psychicky /

             - kontrolovat běžnou denní hygienu /znáte to...Čistota půl zdraví... /

             - si ujasňovat hygienické zásady při kašli, kýchání,použití WC, stolování...

             - sestavovat zdravý jídelníček a povídat si o ovoci a zelenině / zdroj vitamínů /

 

Dne 21.1. další skupina dětí navštíví keramickou dílnu Maříž.

Komunikativní kruh na téma " Kouzelná slovíčka /prosím, děkuji, promiňte /

Dne 28.1. 2009  proběhne na školní verandě akce " Ptačí strom " / uděláme ptáčkům příjemnější zimu, ozdobíme na verandě stromek s ptačími pochutinami/.

Děti dle možností přinesou nakrájená jablíčka, kusy syrového vnitřního sádla, mrkev, plody šípku, jeřabin, trnky, bezinky/ sušené /, mák, ovesné vločky, krupky, strouhanku, semínka slunečnice . Z těchto surovin připravíme korále, lojové závěsy a zavěsíme na strom. Pokud by nám nějaký šikovný tatínek nebo dědeček vyrobil krmítko, budeme moc rádi.     

 

 

Něco málo o chřipce a prevenci

Česku hrozí chřipková epidemie, dorazit má do 14 dnů. Pomoci může očkování nebo preventivní opatření. Pokud vás ale zasáhne, měli byste zůstat na lůžku, nezatěžovat svůj organismus těžkými jídly a jíst co největší množství vitamínu C.

Klinický obraz chřipky

Chřipka vzniká náhle a mohou se při ní dostavit:

Později mohou nastat příznaky postižení dýchacích cest:

Méně časté projevy onemocnění:

Virus chřipky se šíří smrkáním, kýcháním. Jde o kapénkovou nákazu, a proto člověk, který chřipku má, musí být izolován od svého okolí, jinak může nakazit desítky, ba stovky lidí. Zůstat tři až pět dní doma se rozhodně vyplatí.

Antibiotika nejsou v žádném případě léky proti chřipce ani jiné virové nákaze. Mají smysl teprve při komplikacích, které způsobují bakterie. Mnozí lékaři, zejména u starších osob, se tzv. sichrují a raději jim antibiotika při chřipce předepíší, protože se obávají nejrůznějších, hlavně plicních komplikací.

Jaké léky použít

Léky vhodné k léčbě jsou paralen nebo acylpyrin a klid na lůžku. Lékaři doporučují při chřipce zvlhčovat vzduch a nemít v ložnici víc než 20 stupňů Celsia. Samozřejmostí je dostatečně pít a jíst lehkou stravu, která by neměla být bohatá na tuky.

Pomáhají i obklady s bezinkovým octem na zápěstí, krk a hlavu, ulevují i chladné zábaly. Osvědčilo se i nevečeřet a nezatěžovat trávením organismus, který bojuje s infekcí. Dvě velká jablka denně, větší pomeranč nebo grep by měly pokrýt doporučenou denní dávku 80 mg vitamínu C. V době chřipky jeho potřeba stoupá, a tak se vyplatí přidat zelí, kiwi, citróny či papriky.

Chřipka může odstartovat rozvoj dalších nemocí, o nichž jsme dosud neměli ani ponětí, že v našem těle dřímají.

Jak se preventivně bránit
Otužováním, včetně lehkého oblékání a dostatečného větrání místností. I v mrazech stačí 3 vrstvy oblečení, ne víc.
Dostatečný příjem vitamínů, zejména C, který je v ovoci, a dále tekutin, tedy vypít denně nejméně 2,5 až 3 litry tekutin.
Dodržování zdravého způsobu života, což znamená nejen zdravě jíst, ale i sportovat alespoň 4x týdně nebo denně ujít pro své zdraví nejméně deset tisíc kroků, což u dospělého muže je přibližně 8,5 km a u ženy 6,5 km.
V případě prvních příznaků onemocnění omezit styk s okolím, nenavštěvovat zařízení, kde se pohybuje více osob, například kina, divadla.
Používat kapesník při kašli a kýchání anebo roušku. Ta je naprosto nutná, jestliže je v rodině malé dítě.