Zdroj: https://www.ksidlisti.cz/akce-3/kulickiada-kveten-2017  •  Vydáno: 24.4.2017 18:35  •  Autor: Martina Bímová

Kuličkiáda - květen 2017

Kuličkiáda - květen 2017

Ve středu 3. května 2017 se ve ŠD uskuteční Kuličkiáda. Prosíme děti, aby si přinesly alespoň 5 kuliček. Pravidla hry vysvětlíme předem a upravíme je podle počtu zúčastněných.Smějící se

Napadlo vás někdy, že kuličky patří mezi nejstarší (ne-li úplně nejstarší) sporty vůbec? Tak jen něco málo z historie.

Kuličky skutečně patří mezi nejstarší sporty v historii lidstva. Potvrzují to archeologické nálezy - například ve starověkém Egyptě byly v hrobkách nalezeny kuličky vyrobené z oblázků. Stejné nálezy byly zaznamenány v aztéckých pyramidách či na pohřebištích původních obyvatel severní Ameriky, které se datují do roku 100 před n. l. Nejstarší nalezená kulička pochází z Egypta a datuje se do roku 3000 let před n. l.

V dobách starověku se kuličky těšily největší oblibě na území Římské říše. Kuličky svého času hrávali i Caesar či Romulus Augustus.

Dříve se hrávalo s kuličkami vyrobenými nejčastěji z oblázků, jílu, kostí či mramoru. Právě mramor dal pravděpodobně kuličkám jejich název v angličtině (marble = anglicky mramor, marbles = anglicky kuličky). V novodobější historii se setkáme spíše se skleněnými a hliněnými kuličkami. Někteří historici tvrdí, že jako první se začaly vyrábět v Benátkách. Většina jich však připisuje prvenství továrně z německého městečka Lauscha založené roku 1590 Christoffem Müllerem a Hansem Greinerem.

Největším současným výrobcem kuliček je firma Vacor z Mexika. Ve svých začátcích sice vyráběla hliněné kuličky, ale od roku 1934 přešla na výrobu skleněnek. Dnes vyrábí až 12 milionů kuliček denně a vyváží je do 40 států světa. U nás patří jejich kuličky mezi profesionálními hráči k nejoblíbenějším.

Naši prarodiče také často hrávali kuličky a jak nám řekli, když nebyly kuličky, posloužila i ocelová ložiska.Překvapený

 

Vaše vychovatelky ŠD.Mrkající