Zdroj: https://www.ksidlisti.cz/akce-3/navraty-k-minulosti-unor • Vydáno: 1.2.2016 15:39 • Autor: Martina Bímová
Ve středu 3.2.2016 proběhne ve školní jídelně akce ŠD " Čára " od 14.15 do 15.30 hod.
Vrátíme se opět do minulosti !!!!
Fenomén Céčka
Někteří si nejspíš říkáte: "Céčka? Ta jsou pro pamětníky..." nebo "Co to vůbec je?" Takže začnu tím, že vám vysvětlím, co to ta céčka vlastně jsou.Céčka byly plastové výlisky ve tvaru písmena C, ale nemusí to být jen céčka, původně byla vyráběná jako součásti závěsů do oken a dveří, v 80. letech 20. století se stala u československých dětí a dorostenců, zvaných také Husákovy děti, cenným sběratelským artiklem.
Kolem céček se tehdy rozpoutalo doslova dětské šílenství – „céčková horečka“. V podmínkách tzv. normalizace vyjdařovala sociální status držitele a dávala najevo, zda je dotyčný teenager „in“.
Céčka sbírali jak rodiče do závěsů a oken, tak jejich ratolesti. Mezi dětmi bylo velmi populární vyměňování céček, za výlisky jiných netradičních barev a písmen.
Mezi oblíbené výlisky patřily např. Éčka, Paragrafy, Eska atd. Mezi vzácnosti v barvách např. průhledná céčka nebo fosvoreskující céčka, se kterými si hrály děti ve tmě, jelikož svítily. Céčky se mezi dětmi dalo platit a kolikrát se směňovaly za peníze.
Tyto plastové výlisky ve tvaru písmene „C“ (o velikosti kolem 1,5 cm), které bylo možno secvaknutím řetězit, sloužily:
na hraní,
jako módní doplněk
platidlo pro výměnný obchod
sázka do hry čára
ozdoba do špic jízdních kol
Spolu s tím, jak se na trhu objevily i jiné tvary céček (S, 3, B, D, E, §, …), popřípadě jiné materiály, z kterých céčka byla vyrobena (perleť, průhledný plast, fosforeskující plast), byly stanoveny „směnné kurzy“ mezi těmito vzácnějšími kusy, kde „zúčtovací jednotkou“ bylo jedno céčko z běžného plastu.
Céčka nám již konečně jedna firma dodala a tak si s dětmi ve středu zahrajeme Čáru.
A k tomu ještě hit od M. Davida...Céčka, sbírá céčka
Vaše vychovatelky ŠD.