Zdroj: https://www.ksidlisti.cz/akce-3/clovek-a-telo-nos  •  Vydáno: 10.4.2008 16:57  •  Autor: Lenka Fialová

Člověk a tělo - nos

Děti si po obědě místo pohádky vyndaly pár kusů látky a protože jsme dnes měli téma " nos", chtěly nějaký vytvořit z látky.....a nakonec, jak vidíte sami, se jim z toho vyklubala celá čarodějnice i s koštětem. Proč né, k měsíci dubnu to patří, protože 30.duben se už blíží.Pak jsme odhadovali, co znamená, když se řekne:
vodit někoho za nos - podvádět, klamat, fixlovat, lhát
dát si do nosu - dobře se najíst nebo napít
dát někomu do nosu - inzultovat někoho
nabít si nos - způsobit si zranění (i přeneseně)
měl na to nos či má na to čich - měl dobrý odhad či má vynikající úsudek

Pak jsme v encyklopedii našli, k čemu všemu nám vlastně takový nos slouží...
Nos je nepárový lidský smyslový orgán, který určuje vůni. Zajišťuje jeden z pěti lidských smyslů, a to čich. Při dýchání také slouží k ohřívání a zvlhčování vzduchu vstupujícího do průdušnice a do plic.Začíná kořenem nosu a končí oblastí nosních dírek.Zkoušeli jsme také, jaké vůně se našemu nosu líbí, jestli rozeznáme vůni papriky od okurky se zavázanýma očima apod. Musím říct, že jsme se nasmáli a pobavili.Přišla nás i navštívit paní učitelka Astlová z naší mateřské školky a společně s dětmi jsem pro ni a pro paní vychovatelku Petrovou připravily soutěž. Uvařily jsme několik druhů ovocných čajů a ony poznávaly pomocí svého nosu , z jakého druhu ovoce je vyroben. Vyhrála paní učitelka Astlová.

Vůní obvykle rozumíme příjemný čichový vjem, zatímco vjem nepříjemný označujeme jako zápach.

Protože takové rozdělení je do značné míry subjektivní, existují snahy pro obecné označení čichového vjemu použít různé neutrální výrazy, jako např. odér nebo odor; žádný se však příliš neujal, a stále převládá používání termínů vůně a zápach.

Dále se používá termín aroma, který však označuje spíše vjem chuťový. V současné době se však ukazuje, že tyto dva smysly (čich, chuť) jsou si velice blízké. Oba podávají organismu informace o chemickém složení látky, jejich receptory jsou si podobné, a bylo zjištěno, že některé čichové receptory jsou umístěné v dutině ústní, která je považována především za sídlo chuti. Za hlavní rozdíl je považováno skupenství - vůně je informace o plynné látce, zatímco chuť je informací o látce rozpuštěné ve slinách.

Lidský mozek si vůně velmi dobře pamatuje - někteří vědci jsou přesvědčeni, že každou vůni, kterou člověk zaregistruje, si jeho mozek zapamatuje napořád.Léčebné metody, které využívají působení vůní, se obecně označují jako aromaterapie.Zkuste si ji doma, je to super relaxace.