Zdroj: https://www.ksidlisti.cz/o-studiu/vysledky-testovani-zaku-skolni-rok-20112012 • Vydáno: 6.9.2012 7:43 • Autor: Jana Zelenková
Škola se opět zapojila do testování společnosti Scio - STONOŽKA, dále pak proběhlo v květnu celoplošné testování výsledků vzdělávání žáků 5. a 9. tříd v projektu České školní inspekce - NIQES.
STONOŽKA 11/12 - Anglický jazyk
Do tohoto projektu jsme přihlásili žáky 5. a 7. třídy. Testy měly ověřit dosaženou úroveň v cizím jazyce podle Společného evropského referenčního rámce pro jazyky.
V 5. ročníku se předpokládá dosažení úrovně A1. Této a lepší úrovně dosáhlo 87% žáků z 5. třídy a výstupu lepšího než A1 dosáhlo 100% žáků 7. třídy. (Na konci ZŠ - 9. třída - předpokládá se dosažená úroveň A2)
Vysoce nadprůměrného výsledku žáci dosáhli v subtestu čtenářské dovednosti.
Testování žáků 9. třídy dopadlo s průměrným výsledkem v českém jazyce, matematice, anglickém jazyce. Slabší byl výsledek v němčině. Testovaly se také obecné studijní předpoklady. I přes malou motivaci žáků k testování dosáhli někteří žáci tzv. extrémního výsledku ( byli úspěšnější než 86% testovaných žáků) a celkově nadprůměrného výsledku žáci dosáhli v subtestech sloh a literatura, aritmetika a poslech v anglickém jazyce.
Studijní potenciál žáků jsme využívali optimálně, žáci pracovali lépe, než odpovídalo jejich studijním předpokladům.
Celoplošné ověřování výsledků žáků v 5. a 9. ročníku - NIQES
NIQES je oficiální zkratkou strategického rozvojového projektu, jehož plný název zní „Národní systém inspekčního hodnocení vzdělávací soustavy v České republice". Nositelem a realizátorem projektu je Česká školní inspekce.
Cílem projektu je mimo jiné poskytnout informaci o tom, nakolik žáci plní požadavky standardu osvojených dovedností. Tyto nutné minimální standardy jsou obsaženy v základní úrovni testu. Žáci vypracovávali online test z českého jazyka, matematiky a anglického jazyka. V rámci celorepublikového srovnání patříme mezi úspěšné školy, vždy s výsledkem lepším než 60%.
Testování začínalo základní úrovní, podle úspěšnosti v úvodní části testu se pak žákům mohla otevřít těžší (nadstandardní) úroveň testování.
V 5. třídě se účastnilo 20 žáků, těžší test z matematiky jich otevřelo 6, z českého jazyka 13 a v angličtině si na těžší variantu sáhlo 15 žáků. Vždy s nadprůměrným výsledkem.
V 9. třídě se z 18 testovaných žáků utkalo s těžší variantou testu 12 žáků v matematice, 16 v českém jazyce a 7 v angličtině.
I přes pěkný výsledek dosažený při květnové generální zkoušce celoplošného testování víme, že je pořád co zlepšovat.