Zdroj: https://www.ksidlisti.cz/akce-3/adopce-noveho-zviratka-ze-zoo • Vydáno: 21.10.2011 20:24 • Autor: Martina Bímová
bedlivě čtěte, ale hlavně hlasujte!!!!!
Milé děti, vážení rodiče,
pravděpodobně se k Vám již donesla nešťastná zpráva o uhynutí našeho adoptovaného zvířátka v ZOO - Tarbíka velkého.
Naše adopce je však platná až do července příštího roku, proto budete moci v pondělí 24. a úterý 25. 10. znovu hlasovat o novém zvířátku k adopci. Hlasování proběhne stejným způsobem jako minule - v hale školy.
Kandidáti na adopci jsou opět dva: KAVČE ČERVENOZOBÉ, které při minulém hlasování skončilo, co se do počtu hlasů týče, těsně za Tarbíkem, a za říši savců jsme tentokrát nominovali KRÁLÍKA DOMÁCÍHO, který je umístěn v dětské ZOO.
Ať už nové hlasování dopadne jakkoli, doufejme, že tentokrát se naše adoptivní zvířátko dožije požehnaného věku!
A co jsme se o těchto zvířátkách dozvěděli???
KAVČE ČERVENOZOBÉ
(Pyrrhocorax pyrrhocorax)
Třída: ptáci, Řád: pěvci, Čeleď: krkavcovití
Zeměpisné rozšíření: Asie, Evropa, Afrika
jižní Asie, ostrůvkovitě Evropa a severní Afrika
Biotop: hory
horská úbočí, pobřežní útesy
Potrava: rostliny i živočichové
bezobratlí, plody
Rozměry: délka 37-41 cm, délka křídla 26,6-40 cm, rozpětí křídel 68-80 cm, hmotnost 290-350 g
Rozmnožování: Hnízdo staví na skalním útesu v puklině nebo v jeskyni, případně v příhodné dutině na budově. Samice snáší 3-5 vajíček, sedí na nich 17-18 dní.
Zajímavosti: Kavče je společenský a nebojácný pták, který v různě početných hejnech čile poletuje kolem skalních stěn a pátrá po potravě, kterou sbírá na zemi. Létá rychle, s náhlými obraty, prudkými vzestupy a poté pády k zemi s křídly přitaženými k tělu. Pouze v době hnízdění se hejna rozpadají na jednotlivé páry.
Umístění: V tzv. bažantnici v dolní části areálu ZOO.
Králík domáci
Králík domácí (Oryctolagus cuniculus f. domesticus) je domestikovaná forma evropského králíka divokého. Už staří Římané chovali divoké králíky v tzv. leporáriích a jejich maso považovali za pochoutku. Od druhé poloviny 16. století pak známe první barevná a masná plemena, ke skutečnému rozvoji chovatelství došlo v Anglii. V 17. století se chov zaměřoval hlavně na králíky chované pro kožešinu, od 19. století se středem pozornosti stala masná produkce. Dnes je uznáváno asi 100 plemen králíků (65 základních, zbytek jsou rexové a zakrsklá plemena).
Králíci jsou domácím zvířetem, které lze poměrně snadno chovat v malochovech pro maso, bílé králičí maso obsahuje v porovnání s ostatními domácími zvířaty nejméně cholesterolu. Zakrslá plemena jsou pak oblíbeným zvířetem chovaným jako společníci, hlavně v městských bytech.
KRÁLÍK DOMÁCÍ je umístěn v dětské ZOO.
Ať se rozhodnete jakkoli, naše ŠD bude asi hlasovat za
KAVČE ČERVENOZOBÉ , přeci jen se k názvu školy Kavčí hory hodí nejlépe.
Vaše vychovatelky ŠD.