Oslavu svátků jara „Velikonoc“ jsme si užili. Vypěstovali si osení, namalovali kraslice, řekli si koledu. Na nástěnce v šatně se nám prošel zástup žlutých kuřátek. Všem se moc povedla.
Líbila se nám návštěva mobilního planetária s pohádkou o vesmíru.
Oslavili jsme „Den zdraví“ a o „Dni Země“, jsme si povídali o naší planetě. Co se nám líbí a co ne, co vše na Zemi najdeme, ať živé či neživé. Za teplejších dní jsme chodili na školní zahradu i odpoledne. Prohlíželi jsme si kvetoucí rostlinky i první živočichy. Stavěli jsme z přírodnin domečky pro žížalky a mravenečky a pozorovali ptáčky, co přiletěli na naší zahrádku.
Čarodějnice se posunuly až na začátek května, nechtěli jsme, aby předškolní děti, co odjely na ozdravný pobyt o tento program přišly.
V MŠ proběhlo jarní fotografování.
V květnu se budeme zabývat tematickým celkem „ Vím, kam patřím“. Zahrajeme si na rodinu, pojmenujeme její členy. Oslavíme „ Svátek maminek“ a vyrobíme jim vlastními silami malý dárek a připravíme si básničku.
Budeme rádi, když si děti do MŠ přinesou fotografie i širší rodiny, použijeme je k rozšíření znalostí příbuzenských vztahů (teta, strýc, bratranec, sestřenice…). Připomeneme si, že i my, malé děti můžeme v rodině pomáhat (úklid hraček, srovnat obuv…). Podpoříme úctu ke starším členům rodiny, ale i ostatním (podat brýle, nechat staršího projít, pustit sednout…).
Při výtvarné činnosti se pokusíme vytvořit své vysněné obydlí, pojmenujeme jeho části a k čemu slouží. Rozšíříme si slovní zásobu v oblasti bydlení. Připomeneme si adresu naší MŠ a svého bydliště. Je důležité znát svou adresu v případě bloudění.
Uspořádáme v rámci poznávání okolí výpravu do parku, zahrádky, pojmenujeme druhy staveb, nezapomeneme i na historické (Hrad, Vyšehrad).
Při pohybu si připomeneme základní pravidla chůze po ulicích, chodnících, při přecházení, i jízdě na kole. Poznáme některé dopravní značky (přechod pro chodce, stezka pro cyklisty, křižovatka…) a dopravní prostředky a pokusíme si je namalovat.
Zabrousíme trochu i do historie (Libuše, Bivoj, Karel IV…), pojmenujeme si kulturní stavby (divadla, stavby součastnosti – Arkády, dále plavecký stadión Podolí, Českou televizi...).
Přečteme si několik pověstí od A. Jiráska.
PH – Červená, zelená
Maminka
V bříšku jsi mě nosila,
v kočárku mě vozila.
Pamatuješ první zoubek?
Natlučené kolínko?
U všeho jsi vždycky byla,
moje sladká maminko.
Za každou tu chviličku,
nosím si tě v srdíčku.
Když jsem jel do Prahy
Když jsem jel do Prahy
pro hrách, pro hrách,
upadl mi na cestě valach, valach.
Kdy – bych mu byl dával
o – ves, o – ves,
byl by mě do Prahy
do – vez, do – vez.