Zdroj: https://www.ksidlisti.cz/mskp/terminy-akci/mysky-unor-2021 • Vydáno: 26.2.2021 13:06 • Autor: Jana Vrbová
Letošní sněhová nadílka pokračovala i po pololetních prázdninách. Děti si užívaly dostatek sněhových radovánek, sypaly ptáčkům zrníčka do krmítek a těšily se, jak jim budou chutnat. Potěšilo nás, že se už většina dětí naučila rychle a správně oblékat na pobyt venku a tuto dovednost budeme i nadále zdokonalovat.
První polovinu února jsme se s dětmi věnovali tolik oblíbenému tématu: „Z pohádky do pohádky“. Povídali jsme si o pohádkách a o tom, jakou mají děti nejraději. Některé děti si donesly pohádkové knihy z domácího prostředí, o kterých pak vedly dlouhé rozhovory. Pohádky děti malovaly, skládaly ze stavebnic, hrály a plnily pracovní listy.
K rozvoji poznatků také využívaly magnetickou tabuli, na kterou si různé pohádky pomocí magnetek přichytávaly a jejich příběhy vyprávěly (Tři prasátka, O Budulínkovi, O řepě, O Koblížkovi, O Sněhurce, O červené Karkulce, O perníkové chaloupce).
Také jsme poslouchali pohádku do ouška na CD (medvídek Pú) a dívali se na pohádku (Pat a Mat).
Děkujeme dětem a rodičům za zapůjčení jejich oblíbených pohádkových knih, CD, DVD a maňáskových postaviček. Bylo to super USMEV
Tento tematický celek jsme zakončili karnevalem. Pro některé děti to dokonce byla karnevalová premiéra, kterou jsme si náramně užili. Nechyběla přehlídka v maskách, diskotéka, soutěže a občerstvení. Zkrátka všechno, co k tomu patří.
Za veškeré poskytnuté občerstvení a nápadité masky také velmi děkujeme.
V posledním týdnu před jarními prázdninami jsme otevřeli další integrovaný blok s tematickými celky: „Co děláme celý den a celý rok“. Povídali jsme si o běžném dni a činnostech během něj. Např. kdy si čistíme zuby, hrajeme si, chodíme na výlety, jíme, kdy chodíme spát atd. Také jsme si zopakovali všechna roční období a podle čeho je rozeznáme nebo kolik máme dnů v týdnu a jak se jmenují. Zahráli jsme si pohybovou hru na „Den a noc“ a vypracovali pracovní list podle zadaných pokynů.
Poslední týden v únoru se konaly jarní prázdniny. Školka fungovala v omezeném režimu, a to pro přihlášené děti ve třídě Ježků.
Na fotky z února se můžete podívat zde: https://mskp.rajce.idnes.cz/
A co nás bude čekat v březnu?
Budeme se zabývat další tematickou částí: “Země a vesmír“ a budeme získávat základní poznatky o sluneční soustavě, vesmíru, Slunci, Měsíci a o planetě Zemi. Např. jak můžeme naši Zemi chránit a co všechno pro ni můžeme sami udělat. Uvítáme k zapůjčení atlasy, encyklopedie, globusy, fotografie, pohádky ke čtení či poslechu na dané téma.
Integrovaný blok ukončíme tematickou částí: „Každý něco dělá“. Budeme si povídat o různých povoláních a řemeslech. Povídejte si s dětmi o svém povolání a např. o tom čím jste chtěli být, když jste byli malí jako oni.
Od poloviny března začneme nový integrovaný blok: „Jaro je tu, má zelená křidélka“. V kterém jsou zahrnuta tato podtémata: „Velikonoce – svátky jara“, „Jaro v trávě na zahradě“, „K čemu jsou hnízda a pelíšky“.
Všichni se už budeme těšit na první jarní den a teplé sluneční paprsky.
Mluvte s dětmi doma o jaru, znacích jara, jaké květiny nám rozkvétají a kdo k nám přilétá z teplých krajin. Děti mají radost, že nám mohou v ranním kruhu předávat svoje informace.
Každé téma, je jako vždy, provázané básničkou, písničkou, pohybovou, smyslovou, námětovou hrou, pracovní a výtvarnou výchovou
Petrklíč (básnička)
Se sluníčkem přicházím,
Jaro vám všem ohlásím.
Mám od něho zlatý klíč
Jmenuje se „Petrklíč“
Meteory(básnička)
Zdá se mi to, nebo nezdá?
Po obloze padá hvězda.
A hned jinde na ni letí
Stejně rychle druhá, třetí.
Než zmizí její pád, rychle si zkus něco přát.
Travička zelená (písnička)
Travička zelená,
to je moje potěšení.
Travička zelená,
to je moje peřina.
Když si smyslím,
na ni sednu.
Když si smyslím,
Na ni lehnu.
Pohybové hry
„Plavba vesmírem“
- děti se přemísťují dle slovní instrukce,
- rychlá reakce na změny směru (na lavičku, na židličky, změny poloh těla)
„Vesmírná honička“
- pravidla na honěnou
Přejeme Vám klidný začátek jara
Vaše paní učitelky Jana a Mirka