Zdroj: https://www.ksidlisti.cz/mskp/terminy-akci/zajici-rijen-2019 • Vydáno: 27.10.2019 22:49 • Autor: Jana Vrbová
V měsíci říjnu jsme si u Zajíčků povídali o podzimu na zahradě, poli a v lese. Pojmenovali ovoce a zeleninu, našli ji na obrázku i v obchůdku, ochutnali plody co vyrostly u nás v Čechách (mrkvička, jablko, švestka...), ale i cizokrajné (granátové jablko, fík, liči...). Děkujeme všem, kdo přinesli vzorky na ochutnávku. Také jsme se věnovali pracím, které je na podzim nutné udělat, popisovali činnosti i stroje, které je vykonávají a prakticky si vyzkoušeli hrabání listí na zahradě MŠ. Při té příležitosti se všímali tvarů i barev podzimního listí a každý den pozorovali změny v přírodě. Zažili jsme teplo se sluncem i déšť s větrem a viděli i tajemnou mlhu. Ve výtvarné oblasti jsme vybarvovali, kreslili i modelovali houby a společně si povídali, kdo byl v lese a jaké houby tam našel. Poznali jsme hříbky a babky. Z jablíček a malých hrušek jsme vytvořili otiskováním kompot. Připomněli jsme si tím, jak jsou důležité pro naše zdraví vitamíny, které ovoce a zelenina obsahují. Přijela k nám pohádka "O dobrém jídle" a také sokolnická společnost, která přivezla ukázat svoje svěřence (sovu pálenou, kalouse, kulíška, ale i dravce káně, orla, poštolku...). Vyzkoušeli jsme si účinky větru a poznali, že lehčí věci snadněji vítr odfoukne než těžší. Zkusili si tedy se zavázanýma očima určit, který ze dvou předmětů je lehčí. Většina z nás to určila správně. Větrem, který máme schovaný v ústech jsme pomocí brčka vyfoukali zajímavé tvary z tekutých barev, také jsme foukali do peříčka, papírové kuličky i sobě do dlaní. Povídali si o tom, že vítr může něco zničit (vichřice, tornáda), pomáhat nám (větrné mlýny, elektrárny...) a také s ním může být legrace (draci...). Několik dní jsme se věnovali také dešti. Hráli si na kapičky, malovali deštníčky, tvar kapky vystřihovali z papíru. Provedli jsme zajímavý experiment se změnou vody na páru i zpět.
V listopadu se i nadále budeme věnovat podzimu a to při tématech "Podzim je velký malíř", "Moje tělo, moje zdraví". Jak vyplývá z prvního tématu, čekají nás hrátky s barvou a také různé pokusy s vytvářením nových odstínů.
Pojmenujeme základní barvy, zahrajeme si hru s barevnými tyčinkami, míčky a kroužky. Budeme obtiskávat barevné listí, třídit předměty podle barev a starší děti zpracují několik pracovních listů.
Při druhém tématu se budeme věnovat svému tělu. Pojmenujeme jeho části, procvičíme svalové skupiny, hrubou i jemnou motoriku. Připomeneme si, že o svoje tělo musíme dobře pečovat, aby nám celý život správně fungovalo. Zahrajeme si společně na pana doktora, pokusíme se zavázat kamarádovi ruku nebo nohu obvazem. Nezapomeneme si znovu zopakovat, že se máme chovat bezpečně ve všech situacích.
Čekají nás společné akce:
- Zoubky - prevence kazu
- Lampiónový průvod
- Bezpečnostní průprava - předškoláci
- Zamykání zahrady, rozsvěcení stromku
- Focení
Na fotografie z průběhu měsíce se můžete podívat zde: https://mskp.rajce.idnes.cz/
(uživatelské jméno a heslo Vám bylo sděleno na třídní schůzce, příp. ho zjistíte ve své třídě).
Pohybová hra: Barevné míčky
Písnička: Listopad
Listopad, listopad,
lísteček mi na dlaň pad,
zlatý lístek z javora,
zima už jde do dvora.
Báseň: Paterčata
Z dlaně roste prstů pět,
seznamte se s nimi hned!
Rád se zdobí prsteníček,
ukazovák se vždy vztyčí,
když na tebe někdo křičí.
Holčička i chlapeček
mají silný paleček.
Malíček je malinkatý,
i když je to malík táty.