Zdroj: https://www.ksidlisti.cz/mskp/jezci/jezci-unor-2017  •  Vydáno: 31.1.2017 15:57  •  Autor: Petra Bendzáková

Ježci - únor 2017

Leden se nesl ve znamení tématické části „Zimní hry a sporty“. Téma dětem velmi blízké, které si mohly ihned v praxi ověřit i díky bohaté sněhové nadílce a mrazivému počasí. Děti se zaujetím vyprávějí, jaké znají zimní sporty, které sporty samy ovládají nebo s nimi začínají, kde s rodiči ve volném čase sportují. Ve školce nám bobování na kopečku, zdolávání šikmého svahu, běh v hlubším sněhu a hry ve sněhu přerušovaly jen dny s velkými mrazy, kvůli kterým jsme nemohli ven. Při všech hrách myslí děti na bezpečnost svou i svých kamarádů.

Velice chválíme všechny děti (a rodiče, že je výborně připravili na zimní období) za samostatnost při náročném oblékání do zimních věcí. Spolupráce a vzájemná pomoc dětí se stále zdokonaluje, stejně tak i jejich samostatnost v ostatních činnostech.

Také si všímáme změn v zimní přírodě, chráníme se před zimou, mrazem, otužujeme se, maximálně dodržujeme hygienické zásady a předcházíme tak nemocem.

Zopakovali jsme si tradici Tří králů, vystavěli jsme si „Betlém“, využili jsme atraktivní téma a s dětmi zdramatizovali představení „Cesta do Betléma“. Znovu jsme vyrazili „sněhovou stopou“, tentokrát v okolí MŠ a cestou jsme plnili pokyny a úkoly Yettiho. Jako každý rok jsme se s dětmi zapojili do vyhlášené soutěže „Sněhulák pro Afriku“ a vyrobili krásné sněhuláky z recyklovatelného materiálu.

Ověřili jsme si zdatnost dětí v technice vytrhávání z papíru (předškoláci podle vyznačené linky, mladší děti trhání proužků papíru na drobné kousky)a opět upozorňujeme rodiče, aby se i doma na tuto techniku s dětmi zaměřili. Teprve až po dobrém zvládnutí této techniky by měly děti začít stříhat!

Přejeme vám hezký únor 2017. H + M

V únoru se budeme zabývat tematickou částí „Zvířátka v zimě“. Očekáváme prohlubování poznatků dětí o přírodě a prohloubení sounáležitosti s živou i neživou přírodou, lidmi i s celou planetou Země. Budeme si povídat o tom, co dělají zvířátka i rostliny v zimě, zapamatujeme si nejznámější ptáčky, které u nás můžeme v zimě vidět. A také o tom, jak můžeme zvířátkům pomoct přečkat zimní období.

Připomeneme si únorové pranostiky a budeme se těšit z pomalu se prodlužujícího dne

Užijeme si „Zimní olympiádu“, připomeneme si „Valentýnskou kytičkou“, že každý má někoho ve svém srdíčku a zadovádíme si na Karnevalu – Masopustní veselici.

Připomeneme si mezinárodní den mateřského jazyka (21.2), zjistíme, že není jazyk jako jazyk, zahrajeme si slovní kopanou, zaměříme se na správnou výslovnost. Čekají nás hádanky, říkadla, jazykolamy a vyprávění. Budeme rádi, když i vy rodiče nás prostřednictvím dětí obohatíte nějakým jazykolamem, který děti naučíte.

Také prosíme o krmení pro ptáčky (do ptačích krmítek na zahradě MŠ a na výrobu krmítek dětmi). Děkujeme.

písnička:
ROZPOČÍTADLO

Povídala straka vráně

že má doma zlaté sáně

že ji sveze za drobeček

z doliny až na kopeček

 

A ty brachu, nebuď líný

cupy, dupy do doliny

strace chleba drob

a na sáně hop!

básnička:
HOSTINA

Letos, jako každou zimu

zveme ptáčky na hostinu

lůj rozpustí maminka

my přidáme semínka

Prvotřídní jídlo ptačí

podáváme v květináči

 

pohybová hra:
NA ZVÍŘÁTKA