Zdroj: https://www.ksidlisti.cz/mskp/mysky/mysky-unor-2017 • Vydáno: 31.1.2017 15:56 • Autor: Petra Bendzáková
Zima vládla v měsíci lednu opravdu poctivě a díky sněhové nadílce jsme si mohli i prakticky vyzkoušet různé zimní hry. Ale abychom nepředbíhali, před tématem zimních her a sportů jsme se věnovali životu zvířat v zimě. Na naší zahradě jsme je svědomitě chodili přikrmovat - zajíčky mrkví, jablky, starým pečivem a opeřené osazenstvo zrním, semínky a lojovými koulemi. Tímto dětem a rodičům ještě jednou děkujeme a moc chválíme, že si vzpomněli a do školky krmení donesli. Bílý den tříkrálový jsme kromě příběhu, pohybové hry „Putování za hvězdou“ oslavili společnou tvorbou na velký formát čtvrtky. Hned další týden jsme se věnovali již zmiňovaným zimním sportům a hrám, které jsme si užívali venku. Kromě koulování, stavění sněhuláků, bobování na kopečku vedle školky jsme také sledovali stopy ve sněhu. 17. 1. jsme se vydali za dobrodružstvím – na návštěvu k Yettimu. Po delším putování po okolí jsme nakonec jako odměnu nalezli sladký poklad ukrytý ve sněhu na naší zahradě. Krásné a dětmi oblíbené téma „Z pohádky do pohádky“ jsme si užili do sytosti. Děti nejen že umí moc hezky vyprávět pohádky, ale i dramatizaci zvládají na jedničku a to jak řízenou, tak i spontánní. Zcela volné výtvarné zpracování pohádek na velké formáty čtvrtky děti moc bavilo a užili jsme si to všichni. Díky této tvorbě jsme si procvičili nejen několik výtvarných technik, ale i spolupráci a schopnost dohodnout se na společném řešení. 24. 1. k nám zavítalo divadélko s námětem zdravého životního stylu s názvem „Skřítky krmit povoleno“.
V měsíci únoru se budeme zabývat tematickým celkem „Objevujeme svět kolem nás“. V prvním týdnu si budeme povídat o tom, „co děláme celý den a celý rok“. Následující týden bude ve znamení "Zimní olympiády", kdy budeme rozvíjet svou fyzickou i psychickou zdatnost. Současně se v tomto týdnu a to 8. 2. znovu setkáme s Rozárkou (primárně preventivní program proti napadení psem), která naší školku navštívila již v loňském roce. Další téma, kterým se budeme zabývat je „Každý něco dělá“ – budeme se tedy věnovat lidským povoláním a činnostem, zamyslíme se nad tím, čím bychom chtěli být, až vyrosteme a budeme získávat povědomí o hodnotách lidské práce. 14. 2. si „zatvoříme“ v rámci projektového dne „Valentýnská kytička“. Posledním podtématem února bude „Země a vesmír“ kdy si osvěžíme, proč se střídá roční období, proč chránit naší planetu, jak vlastními činy a chováním mohu životní prostředí v bezprostředním okolí působit a prohlížet si encyklopedie. No a na závěr měsíce nás čeká 24. 2. dětmi oblíbený Karneval – těšíme se tedy na krásnou přehlídku masek a přestrojení!
Pohybová hra
Probouzení hvězdiček
Jedno z dětí má zvoneček, hraje zvoníka. Ostatní sedí v tureckém sedu volně v prostoru třídy, mají zavřené oči. „Zvoník“ chodí po třídě a komu slabě zazvoní za zády, ten se postaví a zařadí se za něho.
Zpátky do rakety
Po třídě volně leží velké barevné kostky – raketoplány, děti jsou kosmonauti, kteří volně poletují vesmírem. Na předem dohodnutý zvuk – „vesmírného třesku“ se děti musí vrátit do svého raketoplánu, bez narážení do kamarádů a kostek.
Písnička
Pec nám spadla
Pec nám spadla, pec nám spadla
kdopak nám ji postaví?
Starý pecař není doma
a mladý to neumí.
Zavoláme kominíka,
ten má v ruce kladivo,
dá do toho čtyři rány
a hop je to hotovo.
Já jsem muzikant
Já jsem muzikant a přicházím k vám z české země
my jsme muzikanti, přicházíme k vám.
Já umím hráti.
My umíme taky.
A to na housličky.
Jak se na ně hraje?
Fidli, fidli, staré vidli,
fidli, fidli, housličky.
Já jsem muzikant a přicházím k vám z české země
my jsme muzikanti, přicházíme k vám.
Já umím hráti.
My umíme taky.
A to na basu.
Jak se na ni hraje?
Stála basa u primasa,
za kamnama stála,
když primaska zatopila,
basa sama hrála.
Já jsem muzikant a přicházím k vám z české země
my jsme muzikanti, přicházíme k vám.
Já umím hráti.
My umíme taky.
A to na trumpetu.
Jak se na ni hraje?
Já rád játra, ty rád játra
on rád játra, trumpeta.
Já jsem muzikant a přicházím k vám z české země
my jsme muzikanti, přicházíme k vám.
Já umím hráti.
My umíme taky.
A to na bubínek.
Jak se na něj hraje?
Bumtarata, bumtarata
bumtarata bubínek.
Básnička
Co se na té Zemi děje,
točí se a jen se směje.
Modrá na ní strašně sluší,
zelená jí skrývá uši.
Ale stejně pořád slyší,
jak kolem ní hvězdy píší.