Zdroj: https://www.ksidlisti.cz/mskp/zajici/zajici-leden-2017 • Vydáno: 1.1.2017 20:34 • Autor: Petra Bendzáková
Měsíc prosinec nám utekl jako voda v potoce. Společně jsme prožívali adventní čas, připomněli jsme si tradice a zvyky Vánoc.
Naši MŠ navštívil Mikuláš s čertíky a andílky, přinesl nám dobrůtky a my jsme mu zazpívali a zarecitovali báseň „Pro čerta“.
Připomněli jsme si svátek s. Barbory a sv. Lucie. Vysvětlili jsme si pořekadlo „Lucie noci upije, ale dne nepřidá“.
Společně jsme poslouchali vánoční koledy a některé jsme si s radostí zazpívali. Vyráběli jsme dárek pro rodiče pod stromeček i na „Vánoční trhy“.
Trénovali jsme obratnost a spolupráci při překážkové dráze „Cesta do Betléma“.
Přivítali jsme divadlo s vánoční pohádkou „Putování za šťastnou hvězdou“
Ale nejvíce ze všeho jsme se těšili, až i do naší třídy přijde Ježíšek. Přinesl nám pěkné dárky, stavebnice, nářadí, mozaiky, knížky, pexeso a jiné.
A co nás čeká na začátku roku 2017?
Doufáme, že samé pěkné zážitky. 6. ledna oslavíme „Tři krále“. Připomeneme si, jak se chodilo na koledu, a vyrobíme papírové koruny. V dalších dnech si budeme povídat o zimě, zimních sportech, a když nám bude přát sníh, budeme chodit sáňkovat a bobovat z mírného svahu. Nezapomeneme si připomenout správné oblečení, abychom si chránili své zdraví i bezpečí při sportu. Druhy zimních sportů si zkusíme poznávat i předvádět pomocí pantomimy (lyžování, bobování, hokej, krasobruslení, skoky na lyžích…). Natrénujeme hod koulí na cíl, ať sněhovou nebo papírovou. A pokusíme se vytvořit sněhovou vločku pomocí lepidla a dětské krupičky. Touto výtvarnou činností si procvičíme klouby paže i jemnou motoriku ruky (špetka).
My se na zimu těšíme, ale připomeneme si i zvířátka, která většinou v zimě strádají. Proto se jim pokusíme pomoci. Dáme jim do krmítka zrníčka a pro zajíčky tvrdý chléb. Prosíme rodiče, dejte dětem sypká zrníčka do MŠ. Zvířátka si rozdělíme podle toho, kde žijí a ke společnému hraní i poznávání využijeme dřevěnou stavebnici lesníkův domeček a novou hru od Ježíška pexeso-stopy zvířat. Kroužkovou metodou se pokusíme výtvarně vystihnout stavbu těla zvířete. Také přiřadíme citoslovce jejich zvukového projevu. Vyhledáme protiklady týkající se živočichů (velký -malý, tenký -tlustý). Svůj hlasový projev rozvineme o přídavná jména, citoslovce a slovesa (co zvířata dělají).
Nejkrásnější čas co dětí tráví je u pohádek i my si je připomeneme. Tradiční české pohádky, kde dobro vítězí nad zlem, si přečteme, poslechneme, prohlédneme ilustrace a sami se je pokusíme zdramatizovat za pomoci pohádkových čepiček (Boudo, budko). Převyprávíme si i veršovanou pohádku „Princeznička na bále“, ztvárníme ji i pohybově.
Doma
Koroptvička, zajíček a myška
mají svoje doma na polích,
i když je zima
a padá sníh.
Všichni máme svoje doma.
Doma je tatínek a maminka.
Doma to voní
a hřejou kamínka.
My tři králové
My tři králové jdeme k vám,
štěstí zdraví přejem vám.
Štěstí, zdraví, dlouhá léta,
my jsme k vám přišli z daleka.
Z daleka je cesta naše,
do Betléma mysl naše
Co ty, černej, stojíš vzadu,
vystrkuješ na nás bradu.
A já černej vystupuju
a Nový rok vám vinšuju.
A my taky vystupujem
a Nový rok vám vinšujem. (lidová)