Podzim nám vládne v plném proudu a měsíc říjen se pomalu loučí. Stihli jsme v něm však mnoho akcí, činnností a zábavy. Pozorovali jsme pozorně postupné změny v přírodě, které s sebou toto období nese. Zopakovali jsme si koloběh ročních dob a povídali si o všem, co se nám v souvislosti s nimi vybaví. Vyrobili jsme si vlastní přehled ročních dob – kruh, na kterém můžeme posouvat ručičku dle toho, který měsíc/roční období právě je. Hráli jsme si a učili se s přírodninami předmatematické představy, skládali z nich nejrůznější obrazce dle vzoru. Všem dětem a rodičům děkujeme za donesené přírodniny a listy - v příštím období je i nadále budeme v tvorbě i hraní využívat. Dále jsme se dozvěděli, že ne všechny houby můžeme sbírat a ne každé zvířátko se ukládá k zimnímu spánku. O tom, co roste na zahradě, na poli a v lese jsme měli možnost se ujistit i díky ovoci a zelenině, ze kterého jsme si později vyrobili salátky. V návaznosti na to, jsme si sestavili vlastní potravinovou pyramidu. Hodně času jsme trávili venku na zahradě naší školky, kde jsme stavěli domečky z přírodnin, vyzkoušeli si tzv. Land-art, kdy jsme stavěli obrazce z listů, šišek, kamínků, větviček, atd. Kulturní zpestření jsme tento měsíc měli ve formě návštěvy divadélka a multikulturního programu s názvem „Bedýnky“, kdy se dětem přiblížila hravou formou kultura a zvyky kamarádů z Ukrajiny a Ruska z naší školky. V neposlední řadě je třeba poděkovat všem zúčastněným malým krtkům a jejich rodičům na naší Štrůdliádě – máme letos krásné 3. místo a výherce v kategorii jednotlivců je taktéž krteček: Radek Kartner!
V měsíci listopadu nás čeká téma „Co umí vítr a déšť“ a poté se zaměříme na „Moje tělo, moje zdraví“. V úvodu měsíce si povíme o nejrůznějších zvycích, které se váží k datu 31. 10. – Halloween, který má kořeny až u prastarých Keltů. V podvečer 1. 11. se vydáme na očekávaný Lampionový průvod a také se dozvíme slavnostním vyhlášením vítěze soutěže „Nejkrásnější krmítko“, ale ještě předtím se budeme těšit na přehlídku domácích a školkových dýňových strašidýlek. 2. 11. zavzpomínáme na milované dušičky, které tu již s námi nejsou a se kterými jsme prožili část našeho života. Budeme sledovat typické „dušičkové“ počasí – vítr, déšť, mlhu, noční mrazíky a ubývající světlo. 13. 11. oslavíme svátek sv. Martina a připomeneme si zvyky a tradice, které k tomuto svátku váží. 14. listopadu k nám zavítá divadélko „Královna barev“. Uprostřed měsíce se nám změní téma a budeme se věnovat zdraví a lidskému tělu. Vytvoříme si společně človíčka v reálné velikosti. Budeme plnit úkoly na interaktivní tabuli. O prodlužování noci a zkracování dne si budeme povídat 28. 11. a současně si připomeneme, že je mezinárodní den nevidomých. 30. listopadu pomyslně uzamkneme naší zahradu a její herní prvky. Pracovní listy k těmto i předchozím tématům jsou k nahlédnutí ve vystavených složkách dětí v naší šatně.
Informace k ŠVP: z provozních důvodů se pro třídu Krtků výjezd v červnu na školku v přírodě nekoná. Můžete se však přihlásit na dubnový termín (16. - 20. 4.), kdy vyjíždí třída Zajíců.
Písnička: Listopad
Listopad, listopad, lísteček mi na dlaň spad,
zlatý lístek z javora, zima už jde do dvora.
Listopad, listopad, vítr fouká do zahrad,
padá listí z jabloní, zima jede na koni.
Listopad, listopad, déšť se snáší na náš sad,
tichý deštík z oblaků, zima kráčí v soumraku.
Listopad, listopad, mlha halí vinohrad,
stříbrem zdobí okolí, zima už jde do polí.
Básnička:
Podzim - Jiří Žáček
Na obloze tiše čtu si:
na jih odlétají husy.
Na zahradě za úvozem,
jablíčka už zvoní o zem.
V polích podzim hospodaří,
k večeři si mlhu vaří.
Pohybová hra: Na bacily