V únoru nás navštívila naše „čtecí babička“ dvakrát a my se těšili nejen z pohádek, které nám přečetla ale i z popovídání si. Prvním tématem, kterému jsme se v tomto měsíci věnovali, bylo „Každý něco dělá“. Zahráli jsme si didaktickou hru, kdy jsme přiřazovali jednotlivým povoláním jejich atributy, zahráli jsme si spoustu námětových her (na kuchaře, na prodavače, policistu, atd..) a také jsme si povídali o důležitosti každého zaměstnání. Hledali jsme odpovědi na otázku „Čím chci být, až budu dospělý“ a hned jsme si vysněné povolání zkusili ztvárnit prostřednictvím vytrhávání geometrických tvarů a následně jejich poskládání do tvaru lidské postavy. Ve vytrhávání z papíru jsme se ale potrápili ještě jednou, a to před svátkem všech zamilovaných – vytrhávali jsme srdíčka, která jsme si nalepili do našich pracovních sešitů. Na samotný svátek jsme si v projektovém dni „Mám Vás rád“ užili tvoření spoustu. Vyrobili jsme si sladké přáníčko z lízátka a barevných papírů. Díky sněhu, který nám konečně napadl, jsme užívali i zimních radovánek – stavěli jsme sněhuláky, koulovali se, sledovali stopy ve sněhu a udělali si dlouhou procházku s hezkým výhledem na zasněžené domy. Dalším tématem, kterým jsme žili, bylo vesmírné a my jsme měli možnost krásné podívané, která se nám naskytla návštěvou mobilního planetária. Prohlédli jsme si vesmír „zblízka“ a dozvěděli jsme se spoustu zajímavých věcí. V cestách jsme pokračovali i nadále a přiblížili jsme si tentokrát naší planetu Zemi, její kontinenty, obyvatele a uvědomili jsme si, jak důležité je chovat se k naší planetě citlivě a zodpovědně. Prostřednictvím skupinové práce na „výrobě“ kosmické rakety jsme si vyzkoušeli, jak jsme na tom v kooperaci s ostatními kamarády ve skupině. I ve volných chvilkách jsme si prohlíželi atlasy, encyklopedie, globus, zkrátka toto téma nás opravdu moc bavilo. Ke konci měsíce jsme se zabývali časovými vztahy a zopakovali jsme si „Co děláme celý den a celý rok“. Osvěžili jsme si dny v týdnu, měsíce v roce, roční období a povídali jsme si o tom, jak trávíme čas ve všední den a když máme volno. A na samotném konci měsíce jsme si užili karnevalový rej - udělali jsme si přehlídku masek, soutěžili jsme, zatančili si s hudbou a pochutnali jsme si na výborném občerstvení, za které Vám moc děkujeme.
Měsíc březen nám přinese radostné téma „Jaro na zahradě a v trávě“ a my se budeme věnovat poznávání nejen jarních květin a stromů. Čeká nás jarní tvoření a výzdoba třídy. 7. 3. k nám dorazí divadélko s tematickým představením „Šel zahradník do zahrady“. Protože se čas zápisu do základních škol kvapem blíží, tak si v týdnu s tématem „Půjdu k zápisu“ zahrajeme prostřednictvím projektového dne „Škola hrou“ na opravdovou školu. Osvěžíme si práci s písmenky a se slovy, která budeme rozkládat na jednotlivé slabiky. I nadále budeme pracovat v našich sešitech, v práci v časovém limitu a čekají na nás nové hádanky a doplňování. 19. 3. nás čeká primárně preventivní program zaměřený na osobní bezpečí – k účasti v tomto programu je nutný písemný souhlas rodičů, proto prosíme o podpis do archu, který budete mít k dispozici v naší třídě. 20. 3. slavnostně „odemkneme“ školní zahradu a oslavíme tematickými aktivitami první jarní den. A v oslavách budeme pokračovat i 23. 3., kdy je světový den vody. Budeme se snažit si uvědomovat sounáležitost s přírodou živou i neživou, a to nejen povídáním ale i pozorováním probouzející se přírody. Na sklonku března nás čekají Velikonoce a my budeme barvit, zdobit, sázet osení a opakovat si tradice a zvyky tohoto krásného období. Tímto Vás prosíme o donesení vyfouknutých očištěných vajíček.
Hledáme také šikovného tatínka nebo dědečka, který by nám ze špalíčků, které mají velikonoční tvary (vajíčko, kuře,...) nařezal jednotlivé „plátky“.
Zápis do základní školy Kavčí hory je 4. a 5. 4. 2018 od 14:00 do 19:00.
Moc děkujeme a přejeme krásné nadcházející jarní období!
Vaše paní učitelky
Vilma a Jitka
Básnička:
Sněženka a sluníčko
Na jaře taje sníh, země se budí,
sněženka vykoukne: „Brr, to to studí“.
Sluníčko, sluníčko, zima je velká,
ještě se nevzbudí, ani ta včelka.
Slunce se usmálo, pomalu hřeje,
na celou přírodu se už jen směje.
Písnička:
Na políčku v jetelíčku
Na políčku v jetelíčku,
tam kde potok pramení,
dobře je nám po tělíčku,
zákonem jsme chráněni.
Sosáčkama sosáme,
bez přestání to samé,
do pěti, do pěti,
musíme být u maminky v doupěti.
Čmelá, čmelá, čmeláčiska,
to jsou kluci veselí,
jestli se vám děti stýská,
najdete nás v jeteli.
Sosáčkama sosáme,
bez přestání to samé,
do pěti, do pěti,
musíme být u maminky v doupěti.
Koleda:
Hody, hody doprovody
Hody, hody doprovody
já jsem malý zajíček,
utíkal jsem podle vody,
nesl košík vajíček.
Potkala mě koroptvička,
chtěla jedno červené,
že mi dá lán jetelíčka
a já říkal: Ne, ne, ne.
Na remízku mezi poli,
mám já strýčka králíčka,
tomu nosím každým rokem,
malovaná vajíčka.
Pohybová hra:
Uvíjíme věneček ze všech našich kytiček
Učitelka chodí po místnosti a zpívá: "Uvíjíme věneček, ze všech našich kytiček, jaké jméno máš? (kopretina,...) Tak pojď mezi nás." Děti se postupně zapojí za učitelku, utvoří dlouhého hada a zpívají s učitelkou. Když už jsou všechny děti zapojeny, drží se za ruce, utvoří kruh , který představuje věneček. Názvy květin se nesmí opakovat.