Celá akce byla vyhlášena v měsíci dubnu, ukončení je v říjnu a náš dvoukomorový kompostét je nyní již nainstalovaný v zadní části zahrady za plastovým domkem na nářadí a hračky. Budeme velice rádi, když se do této akce zapojíte s námi i vy a na náš kompost budete podle možností přidávat.
Odborná porota bude hodnotit množství a kvalitu kompostu. Na tři nejlepší čekají tři otočné kompostéry o objemu 400, 270 a 125 litrů. Jako zvláštní cena J. Bodenlose bude předán Netbook ASUS.
Dvou- a tříkomorové dřevěné kompostéry zakoupila a darem věnovala MČ P-4 akciová společnost Pražské služby.
Proč vyrábět kompost
(Environmentální přínos kompostování)
Kompostování je proces velmi podobný humifikačním pochodům, které probíhají za pomoci půdních organismů z takzvané primární organické hmoty, tedy ze zbytků rostlin a živočichů, postupnou přeměnou přes množství různých látek. V kompostárnách se snažíme optimalizací podmínek urychlit proces přeměny kompostovaného materiálu na kvalitní humusové látky s vysokým obsahem živin. Tento proces obvykle v kompostárnách trvá přibližně půl roku, někdy může být i kratší.
Humus obsažený v kompostu má vysokou výměnnou kapacitu pro živiny (dusík, vápník, hořčík, draslík), které rostlinám postupně uvolňuje, navázané živiny se tak nevyplachují do spodních a povrchových vod. Pokud jsou tyto živiny vyplavovány, dochází ke známému zarůstání vodních ploch, které pak mnohdy znemožňuje koupání a rekreační sporty
zvyšuje biologickou aktivitu, která umožňuje rozklad některých znečišťujících látek (například ropné produkty)
zvyšuje se tak samočistící schopnost půdy
pro rostliny rozpouští živiny z půdních minerálů
zlepšuje výživu rostlin stopovými prvky
zlepšuje strukturu půdy
zlepšuje jímavost půdy pro vodu
dodává půdě tmavou barvu, která zvyšuje záhřevnost půdy
má určité složky, jež mají charakter stimulátorů
zvyšuje odolnost půdy proti okyselení
obsahuje organickou hmotu, která dokáže vázat těžké kovy, a tím omezuje jejich příjem rostlinami
Co tedy lze vkládat do kompostu:
Z domácnosti - ze školky:
zbytky ovoce a zeleniny (včetně citrusových plodů)
kávové a čajové zbytky
zbytky pečiva
skořápky z vajíček a ořechů
lepenka, papírové kapesníky, ubrousky
podestýlka domácích býložravých zvířat
Ze zahrady:
posekaná tráva, listí, větvičky
plevele, zbytky zeleniny
piliny, hobliny, kůra
popel ze dřeva
trus býložravých hospodářských zvířat
peří, chlupy, vlasy
Materiály nevhodné ke kompostování:
kosti, odřezky masa, kůže (lze kompostovat, avšak vždy by měla proběhnout tzv. hygienizace, která zajistí usmrcení původců chorob)
stolní oleje a tuky (v menším množství lze kompostovat, vhodné je nechat je nasáknout do savého materiálu - ubrousků, pilin apod.)
rostliny napadené chorobami, vykvetlé plevely
chemicky ošetřené materiály - zbytky barev, laků apod.
popel z uhlí, cigaret
prachové sáčky z vysavače
exkrementy masožravých zvířat
časopisy
plasty, sklo, kovy, kameny
Skladba bioodpadu se liší v závislosti na místu, kde probíhá separace. Tj. skladba bioodpadu produkovaného ve škole nebo ve firmách se bude lišit od bioodpadu produkovaného v domácnosti. I tak ale mějme na paměti, že i ve školách i ve firmách vzniká poměrně velké množství bioodpadů, které bychom měli v souladu se zákonem třídit a recyklovat.
Na kompost lze ukládat veškerý „zelený" odpad ze tříd včetně rostlinného odpadu z kuchyně. Tento odpad nesmí obsahovat živočišné zbytky (maso, kosti, mléčné výrobky apod.) a zbytky vařených jídel. Na živočišný odpad a zbytky jídel se vztahuje nařízení o vedlejších živočišných produktech, které požaduje vyšší stupeň hygienizace, než je možné dosáhnout v běžném kompostu.
Děkujeme vám za podporu a doufáme, že i v této soutěži naše mateřská škola obstojínse ctí :-) Slíbený Netbook ASUS (zvláštní cena) by se v naší MŠ určitě uplatnil :-)